|
|
Regel 10: |
Regel 10: |
| {{Inhoudsopgave|Rechts|Klein}} | | {{Inhoudsopgave|Rechts|Klein}} |
| === De zoemer === | | === De zoemer === |
− | Tijdens het aansluiten van de bedrading van de rails naar de ringleiding, moet u zeer goed opletten dat u de draden op de juiste ringleidingdraad aansluit, anders heeft u kortsluiting in de baan. En heel vaak komt u daar te laat achter. Dan heeft u bijvoorbeeld een tiental draden vastgesoldeerd en komt er, tot grote ergernis, achter dat er ergens kortsluiting zit. Maar waar zit dan de kortsluiting???? Daarvoor zouden we een testapparaat moeten hebben.<br /> | + | Tijdens het aansluiten van de bedrading van de rails naar de ringleiding, moet u zeer goed opletten dat u de draden op de juiste ringleidingdraad aansluit, anders heeft u kortsluiting in de baan. En heel vaak komt u daar te laat achter. Dan heeft u bijvoorbeeld een tiental draden vastgesoldeerd en komt er, tot grote ergernis, achter dat er ergens kortsluiting zit. Maar waar zit dan de kortsluiting???? Daarvoor zouden we een testapparaat moeten hebben. |
| + | |
| Onder het motto 'voorkomen is beter dan genezen', is daar een heel simpele oplossing voor bedacht, om bovenstaande probleem te voorkomen.<br /> | | Onder het motto 'voorkomen is beter dan genezen', is daar een heel simpele oplossing voor bedacht, om bovenstaande probleem te voorkomen.<br /> |
| Men neme een (Piëzo-)zoemer en een batterij van 9 Volt, monteert hier een paar stukken draad en twee krokodilklemmen aan, en men heeft een handige kortsluitingdetector. | | Men neme een (Piëzo-)zoemer en een batterij van 9 Volt, monteert hier een paar stukken draad en twee krokodilklemmen aan, en men heeft een handige kortsluitingdetector. |
Regel 32: |
Regel 33: |
| [[Categorie: Alles|Z]] | | [[Categorie: Alles|Z]] |
| [[Categorie: Bedrading|Zoemer]] | | [[Categorie: Bedrading|Zoemer]] |
− | [[Categorie: Artikel|Zoemer]] | + | [[Categorie: Artikel|Zoemer (om kortsluiting bij het bedraden te voorkomen)]] |
| [[Categorie: Praktijk|Zoemer]] | | [[Categorie: Praktijk|Zoemer]] |
| [[Categorie: Spoorwegbouw|Zoemer]] | | [[Categorie: Spoorwegbouw|Zoemer]] |
− | [[Categorie: Testen en meten|Z]] | + | [[Categorie: Testen en meten|Zoemer]] |
| [[Categorie: Fred Eikelboom|Z]] | | [[Categorie: Fred Eikelboom|Z]] |
Versie van 15 okt 2011 om 11:53
Onder redactie van: BeneluxSpoor.net / Auteur: Fred Eikelboom
De zoemer
Tijdens het aansluiten van de bedrading van de rails naar de ringleiding, moet u zeer goed opletten dat u de draden op de juiste ringleidingdraad aansluit, anders heeft u kortsluiting in de baan. En heel vaak komt u daar te laat achter. Dan heeft u bijvoorbeeld een tiental draden vastgesoldeerd en komt er, tot grote ergernis, achter dat er ergens kortsluiting zit. Maar waar zit dan de kortsluiting???? Daarvoor zouden we een testapparaat moeten hebben.
Onder het motto 'voorkomen is beter dan genezen', is daar een heel simpele oplossing voor bedacht, om bovenstaande probleem te voorkomen.
Men neme een (Piëzo-)zoemer en een batterij van 9 Volt, monteert hier een paar stukken draad en twee krokodilklemmen aan, en men heeft een handige kortsluitingdetector.
|
Afbeelding: E11.20.05-01
|
De zoemer
|
Tekening gemaakt door: Fred Eikelboom
|
De toepassing
Zorg er allereerst voor dat de centrale niet met de rails verbonden is! Ook eventuele boosters afkoppelen!
Verbindt dan de krokodilklemmen aan de linker- en rechter spoorstaven. Nu kunt u onbekommerd onder de treintafel gaan zitten en de bedrading naar de ringleiding aansluiten.
Zodra u een verkeerde aansluiting wilt gaan maken, protesteert de zoemer.