|
|
(49 tussenliggende versies door 4 gebruikers niet weergegeven) |
Regel 1: |
Regel 1: |
| {{Koptekst | | {{Koptekst |
− | |Vorige=E06.03 - Polders en dijken | + | |Vorige= Inleiding landschap |
− | |Volgende=E06.05 - Tunnels | + | |Volgende= Hardschuim-en-gips methode |
− | |Auteur= Johan Vereycken | + | |VorigeMenu= Landschapsbouw |
− | |Niveau= Beginner | + | |Auteur= Dick van der Knaap |
− | |Aantalwoorden=00000
| + | |Auteur2= Fred Eikelboom |
− | |Aantalplaatjes=06
| |
− | |Aantalfilmpjes=00 | |
| }} | | }} |
− | ==== Bergen en/of heuvels van karton gemaakt ====
| + | ===Bergen op de modelbaan? Vergeet het maar=== |
− | De auteur werkt op zijn modelbaan voornamelijk met karton, elke kartonnen doos of andere verpakking komt hiervoor in aanmerking. Het liefst werkt hij echter met bananendozen, hierin bevindt zich ook een dun vel karton, dat zeer bruikbaar is om als bodem te fungeren en de dozen hebben een stevige structuur.
| + | Vertaald naar hoogteverschillen op schaal is het normaliter onmogelijk om binnen normale modelspoor-proporties realistische '''heuvels en bergen''' te maken. Wel is het mogelijk om realistische hellingen en hoogteverschillen te maken, of om de illusie van berghellingen te wekken. Bij een foto is immers ook maar een deel van de werkelijkheid te zien. En een modelbaan is een ultieme poging om de werkelijkheid te vangen in een [[Woorden - 0 t/m 9#3D|3D afbeelding]]. |
− | ==== De aanpak ====
| + | {{Afbeelding |
− | Snij de zijkanten van de doos en maak hiervan de vormen die u wenst te geven aan de heuvel of de berg.
| + | |Bestand= Schaalverhouding-01.png |
− | {{Afbeelding 2 naast elkaar | + | |Grootte= 550px |
− | |Bestand= Karton_en_bergen01.png | + | |Volgnummer= 01 |
− | |Grootte= Klein | + | |Omschrijving= Schaalhoogten<br />Tekening gemaakt in schaal 1:160 (N) |
− | |Volgnummer= E06.04-01 | + | |Maker= Fred Eikelboom |
− | |Omschrijving= Samenbouw van het basisgeraamte | |
− | |Bron= BNLS-Forum
| |
− | |Bestand2= Karton_en_bergen02.png
| |
− | |Grootte2= Klein
| |
− | |Volgnummer2= E06.04-02
| |
− | |Omschrijving2= Bedekken met licht kartonnen vel. Gebruik hiervoor kontactlijm.
| |
− | |Bron2= BNLS-Forum | |
| }} | | }} |
− | Voortaan wordt hier gesproken over 'spanten' en 'tussenspanten' om het geheel samen te stellen. Op deze manier verkrijgt u een sterke, stijve constructie die niet meer vervormt, ook het gewicht ervan is in uw voordeel.
| + | Op een modelspoorbaan naar Nederlands voorbeeld op de juiste schaalhoogte blijken de dijken of heuvels in Utrecht of Drenthe ineens "bergachtige" afmetingen te hebben. En dat zijn nog niet eens de heuvels in Limburg, die al zo hoog zijn dat ze op schaal niet na te bouwen zijn op een modelspoorbaan. |
− | Wanneer u een geraamte hebt gebouwd, gaat u dat bekleden met het kartonnen vel uit de bananendoos. Zo verkrijgen we een ondergrond, waarop verder gebouwd kan worden.
| |
| | | |
− | Dit alles wordt met contactlijm bevestigd, terwijl de spanten gewoon met houtlijm gelijmd kunnen worden.
| + | De Vaalserberg, eigenlijk nog maar een heuvel, is 323 meter hoog. In schaal N zou dat betekenen dat er een berg van 323/160 = 2 m hoog moet komen, terwijl diezelfde berg in schaal H0 323/87 = 3,7 m hoog moet zijn (ten opzichte van zeeniveau = 0 m NAP). De klim naar de top, vanaf ca 200 m+NAP, levert een hoogteverschil van 123 meter op (dat is in schaal H0 1,4 meter), maar dat is dan wel over een horizontale afstand van 2600 meter, wat in schaal H0 neerkomt op 29,89 meter. |
− | {{Afbeelding 2 naast elkaar
| + | |
− | |Bestand= Karton_en_bergen03.png
| + | Voor een berg van 1500 meter hoogte t.o.v. zeeniveau, is op een modelbaan dan in schaal N al meer dan 9 meter hoogte nodig (zie: tekening 01) en in schaal H0 ruim 17 meter. Ofwel; complete bergen uitbeelden op schaal is onmogelijk. |
− | |Grootte= Klein
| + | |
− | |Volgnummer= E06.04-03
| + | Wel kunnen er gedeelten van bergen worden uitgebeeld, zoals een stuk bergwand. Bekijk dan het tafereel door de ogen van een fotograaf en zet vervolgens daar een vergrootglas op. Let daarbij vooral op bijzonderheden. Het bouwen van een realistische modelspoorbaan is dus altijd een interpretatie van een klein stukje werkelijkheid. |
− | |Omschrijving= Met stukjes werken is gemakkelijker
| |
− | |Bron= BNLS-Forum
| |
− | |Bestand2= Karton_en_bergen04.png
| |
− | |Grootte2= Klein
| |
− | |Volgnummer2= E06.04-04
| |
− | |Omschrijving2= Zoals beschreven op foto 3
| |
− | |Bron2= BNLS-Forum
| |
− | }}
| |
− | Nu kunt u hierop direkt werken met gras, struikjes of bomen.
| |
− | In geval dat u wat rotsstructuur wilt aanbrengen, maak dan gebruik van Hydrofibre. Dit is een product van eR-Dekor, een Belgische firma die nog steeds uitbreidt.
| |
| | | |
− | Wanneer u het karton wilt schilderen, kunt u dit doen met plakkaatverf, maar houdt er wel rekening mee dat dit geweldig 'zuigt', wat betekent dat het karton de verf opslurpt. Dus u moet de verf zo minimaal mogelijk verdunnen met water. Wilt u echt professioneel aan het werk, dan dient u het karton tweemaal te schilderen met acrylverf.
| + | Nog een tip voor een bergwand; zet daar kleine boompjes op, dat wekt dan de illusie dat deze bergwand ver bij de toeschouwer vandaan is. |
− | Hierop kunt u dan verder werken met lakverf.
| |
− | {{Afbeelding 2 naast elkaar
| |
− | |Bestand= Karton_en_bergen05.png
| |
− | |Grootte= Klein
| |
− | |Volgnummer= E06.04-05
| |
− | |Omschrijving= Klaar. Nu kunt u beginnen met de scenery
| |
− | |Bron= BNLS-Forum
| |
− | |Bestand2= Karton_en_bergen06.png
| |
− | |Grootte2= Klein
| |
− | |Volgnummer2= E06.04-06
| |
− | |Omschrijving2= Met de scenery aan het werk
| |
− | |Bron2= BNLS-Forum
| |
− | }}
| |
− | Dit was een korte uitleg. Wilt u meer weten, dan kunt u de discussie op het BNLS-forum volgen (zie link hieronder).
| |
| | | |
| + | Bij het maken van bergwanden, dijken of geaccidenteerde terreinen kan de op de volgende pagina aangegeven techniek gebruikt worden (zie "Meer informatie"). |
| {{Linkssectie begin | | {{Linkssectie begin |
| |Box= AlleenInfo | | |Box= AlleenInfo |
| }} | | }} |
| {{Linkssectie tussenkop | | {{Linkssectie tussenkop |
− | |Koptekst=Discussie | + | |Koptekst= Encyclopedie: |
| }} | | }} |
− | {{Link extern | + | {{Link intern |
− | |Link= http://forum.beneluxspoor.net/index.php?topic=26024.0 | + | |Link= Hardschuim-en-gips methode |
− | |Omschrijving = Discussie over 'Den berg op, H0 baan' op het BNLS-forum | + | |Linknaam= Hardschuim-en-gips methode |
| }} | | }} |
| {{Linkssectie einde}} | | {{Linkssectie einde}} |
− |
| |
| {{Voettekst | | {{Voettekst |
− | |Vorige=E06.03 - Polders en dijken | + | |Vorige= Inleiding landschap |
− | |Volgende=E06.05 - Tunnels | + | |Volgende= Hardschuim-en-gips methode |
− | }} | + | |VorigeMenu= Landschapsbouw |
− | | + | }} {| width= "100%" |
− | [[Categorie: Alles]]
| + | |- valign= "top" |
− | [[Categorie: Gebouwen|H]] | + | ! scope= "row" width="70%" | |
− | [[Categorie: Bebouwing|H]] | + | | <small>Laatste wijziging: 15 mei 2025 11:21 uur</small> |
| + | |} |
| + | [[Categorie: Alles|H]] |
| + | [[Categorie: Artikel|Heuvels en bergen]] |
| [[Categorie: Ontwerp modelbaan|H]] | | [[Categorie: Ontwerp modelbaan|H]] |
| [[Categorie: Praktijk|H]] | | [[Categorie: Praktijk|H]] |
| [[Categorie: Scenery|H]] | | [[Categorie: Scenery|H]] |
| + | [[Categorie: Dick van der Knaap|H]] |
Onder redactie van: BeneluxSpoor.net / Auteurs: Dick van der Knaap en Fred Eikelboom
Bergen op de modelbaan? Vergeet het maar
Vertaald naar hoogteverschillen op schaal is het normaliter onmogelijk om binnen normale modelspoor-proporties realistische heuvels en bergen te maken. Wel is het mogelijk om realistische hellingen en hoogteverschillen te maken, of om de illusie van berghellingen te wekken. Bij een foto is immers ook maar een deel van de werkelijkheid te zien. En een modelbaan is een ultieme poging om de werkelijkheid te vangen in een 3D afbeelding.
|
Afbeelding: 01
|
Schaalhoogten Tekening gemaakt in schaal 1:160 (N)
|
Foto gemaakt door: Fred Eikelboom
|
Op een modelspoorbaan naar Nederlands voorbeeld op de juiste schaalhoogte blijken de dijken of heuvels in Utrecht of Drenthe ineens "bergachtige" afmetingen te hebben. En dat zijn nog niet eens de heuvels in Limburg, die al zo hoog zijn dat ze op schaal niet na te bouwen zijn op een modelspoorbaan.
De Vaalserberg, eigenlijk nog maar een heuvel, is 323 meter hoog. In schaal N zou dat betekenen dat er een berg van 323/160 = 2 m hoog moet komen, terwijl diezelfde berg in schaal H0 323/87 = 3,7 m hoog moet zijn (ten opzichte van zeeniveau = 0 m NAP). De klim naar de top, vanaf ca 200 m+NAP, levert een hoogteverschil van 123 meter op (dat is in schaal H0 1,4 meter), maar dat is dan wel over een horizontale afstand van 2600 meter, wat in schaal H0 neerkomt op 29,89 meter.
Voor een berg van 1500 meter hoogte t.o.v. zeeniveau, is op een modelbaan dan in schaal N al meer dan 9 meter hoogte nodig (zie: tekening 01) en in schaal H0 ruim 17 meter. Ofwel; complete bergen uitbeelden op schaal is onmogelijk.
Wel kunnen er gedeelten van bergen worden uitgebeeld, zoals een stuk bergwand. Bekijk dan het tafereel door de ogen van een fotograaf en zet vervolgens daar een vergrootglas op. Let daarbij vooral op bijzonderheden. Het bouwen van een realistische modelspoorbaan is dus altijd een interpretatie van een klein stukje werkelijkheid.
Nog een tip voor een bergwand; zet daar kleine boompjes op, dat wekt dan de illusie dat deze bergwand ver bij de toeschouwer vandaan is.
Bij het maken van bergwanden, dijken of geaccidenteerde terreinen kan de op de volgende pagina aangegeven techniek gebruikt worden (zie "Meer informatie").
Meer informatie
|
Laatste wijziging: 15 mei 2025 11:21 uur
|