Onder redactie van: BeneluxSpoor.net / Auteur: Fred Eikelboom - Update door Fred Eikelboom
Ontkoppelrails (zelfbouw)
Wanneer u op de baan een aantal ontkoppelrails wilt hebben, kunt u ze kant-en-klaar kopen, maar u zou ze ook zelf kunnen maken.
|
Afbeelding: 01
|
Werking van het ontkoppelmechanisme
|
Tekening gemaakt door: Fred Eikelboom
|
Na enig brainstormen is het idee ontstaan om een hele simpele constructie te maken: een buigbaar plaatje dat d.m.v. de verenstalen pin van een Conrad wisselaandrijving kromgedrukt wordt (zie bovenstaande tekening).
|
Afbeelding: 02
|
Het prototype van het ontkoppel-plaatje
|
Foto gemaakt door: Fred Eikelboom
|
Hieronder staat de tekening:
|
Afbeelding: 03
|
Het ontkoppel-plaatje
|
Tekening gemaakt door: Fred Eikelboom
|
Eerst werd, omdat er zo snel niets anders bij de hand was, als materiaal een stukje plastic geknipt uit een bakje van een kant-en-klaar maaltijd. Dit materiaal is zwart, vrij soepel en 0,5 mm dik.
De volgende dag zocht de auteur naar iets dunner materiaal, dat minder opviel en vond een blisterverpakking waar een T-stuk voor de CV-installatie in gezeten had. Dat was allemachtig prachtig materiaal voor deze toepassing. Het was maar 0,3 mm dik, en doorzichtig, zodat de ontkoppelaar bijna niet meer opvalt tussen de rails.
|
|
|
Afbeelding: 04
|
|
Afbeelding: 05
|
Het plaatje in de ruststand
|
|
De wagens er boven geplaatst
|
Foto gemaakt door: Fred Eikelboom
|
|
Foto gemaakt door: Fred Eikelboom
|
De lengte van het plaatje is na enkele proefnemingen uitgekomen op de afstand tussen 11 bielzen (zie foto onder). Wanneer het plaatje langer is, ontkoppelt de zaak niet goed (het plaatje komt dan niet voldoende omhoog), en wanneer het plaatje te kort is, worden de wagens opgetild!
|
|
|
Afbeelding: 06
|
|
Afbeelding: 07
|
De wisselaandrijving onder spanning gezet, en zie daar,... het plaatje gaat krom staan
|
|
En dit is het resultaat: De wagens ontkoppelen voortreffelijk
|
Foto gemaakt door: Fred Eikelboom
|
|
Foto gemaakt door: Fred Eikelboom
|
Meer informatie