Persoonlijke instellingen

Huizen

Uit BeneluxSpoor.net - Encyclopedie
Versie door Hans (overleg | bijdragen) op 21 feb 2010 om 14:58
Ga naar: navigatie, zoeken
E07.01 - Station en omgeving - Vorige | Volgende - E07.03 - Industrie

Onder redactie van: BeneluxSpoor.net / Auteur: Hans van de Burgt


Tijdloos en monumentaal

In rubriek E02.03 - Tijdperken hebben we stilgestaan bij de spoorperioden/ tijdvakken die in de modelspoorwegbouw gebruikelijk zijn.
Normaliter zijn alle elementen gebonden aan een van de genoemde tijdvakken. Voor huizen (of liever gezegd gebouwen in het algemeen) geldt dat echter niet als vanzelfsprekend.
Sterker nog het is goed mogelijk panden te kiezen die in elk tijdvak gebruikt kunnen worden. Tenminste als u kiest voor 'tijdloze en monumentale panden'. U vindt deze in grote getale in de centra van alle Nederlandse steden. Niet in de laatste plaats rondom een Stationsgebouw. Hieronder treft u enige voorbeelden. Zoals u ziet gaat het hierbij om tamelijk lage gebouwen.

Huis-01.jpg Huis-02.jpg
E07.02.01 en E07.02-02
Tekeningen: TPG-Post v/h PTT

het aardige van deze 'tojdloze en momumentale' panden is, dat ze net als in het echt, te combineren zijn met moderner opstallen.
Toch moet u hiermee voorzichtig zijn. 'Moderne' pandjes, blijken eerder gedateerd te zijn, dan de 'tijdloze' varianten.

U kunt natuurlijk op zoek gaan naar bouwdozen en deze kits eventueel naar uw eigen inzichten aanpassen. Maar het beste resultaat zult u uiteindelijk krijgen, als u een model maakt aan de hand van een bouwtekening of een foto.  Als basismateriaal kunt u daarvoor karton, (foamboard) of styreen-plaat voor gebruiken.

Zie verder:

Artitec

Artitec is een sterke speler op de Nederlandse modelspoormarkt. Inmiddels wordt een groot aantal modellen geleverd. De modellen van Artitec zijn gemaakt van Resin. Dit is een soort zachte kunsthars. De modellen zijn zeer gedetailleerd uitgevoerd. Na een juiste beschildering zien ze er prachtig uit. Wel zijn ze behoorlijk aan de prijs.

Het aardige is dat Artitec ook losse gevels aanbiedt. Een goed voorbeeld is onderstaand model:

Bestand:Artitec-01.jpg
E07.02.03
Foto: Artitec

Een goed model om mee te beginnen is het baanwachterhuis, nr. 10.102:

Bestand:Artitec-02.jpg
E07.02.04
Foto: Artitec

Het lijkt misschien een eenvoudig project. Maar dat zou u nog wel eens tegen kunnen vallen. Er komt stiekem toch nog heel wat bij kijken.

Artitec-03.jpg
E07.02.03
Foto: Edwin van 't Hoenderdaal

Ook voor de bouwdozen van Artitec geldt, dat u de materialen kunt gebruiken als basis voor uw eigen modellen. Bijzonder aan het assortiment van Artitec is, dat zij ook geveldelen en 'halve' panden in hun collectie hebben.

Het volgende model zal een sieraad zijn op Bovendam in HO:


http://www.artitec.nl/index.php/nl/bouwen-en-schilderen-stap-voor-stap


Holland Scale was ruim 15 jaar geleden de eerste fabrikant van schaalmodellen van Nederlandse huizen. Vanaf dat moment nam het aantal hobbyisten dat een Nederlandse modelbaan bouwt sterk toe. Op dit moment levert Holland Scale meer dan 15 verschillende modellen. Hiermee is het mogelijk delen van een stad, dorp of het platteland na te bouwen. De modellen zijn uitgevoerd in polystyreen-plaat, een tamelijk harde soort plastic. 
Door het model te bouwen ontstaat een fraai resultaat dat direct op de modelbaan geplaatst kan worden. Holland Scale levert overigens ook een speciaal assortiment verven. Voor meer informatie, zie: http://www.hollandscale.nl/   Foto: Holland Scale (nr. 2 Klokgevel)


De foto's op de site van Holland Scale laten goed te zien dat de modellen zijn afgewerkt. De beste manier om gebouwen van polystyreen-plaat een natuurlijke uitstraling te geven is het aanbrengen van 'specie'. Nederlandse huizen zijn bijna altijd uit baksteen opgetrokken en het ligt daarom voor de hand daar wat extra aandacht aan te besteden. 
Door specie aan te brengen is de structuur van de bakstenen muur beter te zien en gaat Uw model meer 'leven'. Ook U kunt op een eenvoudige manier dit effect bereiken. 

Ga als volgt te werk: 1. Leg de muurplaten die u losgesneden hebt van de draadboom op een oude krant; 2. Meng in vloeibaar schuurmiddel (witte kleur!) enige druppels Oostindische inkt of een beetje zwarte plakkaat of waterverf. De 'specie' moet lichtgrijs zijn; 3. Wrijf een dun laagje hiervan over de muurplaten waar bakstenen opzitten. 
De 'specie' moet tussen de stenen gaan zitten. Laat de muurplaten nu goed drogen. 4. Wrijf daarna met bijvoorbeeld keukenpapier krachtig over de stenen zodat er geen poeder op de stenen blijft liggen. Denk eraan dat er geen poeder op lijmvlakken blijft zitten. Lukt het de eerste keer niet, spoel dan de onderdelen onder de kraan weer schoon. De bouwpakketten van Holland Scale zijn eenvoudig aan te passen of te combineren. Wilt u alleen een bebouwde wand nabootsen, dan kunt u de bouwpakketten ook splitsen. De wand wordt dan samengesteld uit een aantal halve gebouwen. Omdat de voor- en achterkant van de panden vaak niet gelijkvormig zijn, ontstaat een heel gevarieerd geheel. 


Leveranciers:

Artitec - http://www.artitec.nl/ Holland Scale - http://www.hollandscale.nl/ Tilly Models - http://www.tillymodels.nl

Architectuur in Nederland - http://www.architectuur.nl/ Gemeente Amsterdam - Bureau Monumenten & Archeologie - http://www.bma.amsterdam.nl/

Stichting Munumentenhuis Brabant - http://www.monumentenhuisbrabant.nl/

Stichting Bonas/ Archiwijzer - http://www.bonas.nl/archiwijzer/archiwijzer.htm

Historische vereniging Schiedam - http://www.scyedam.nl/