|
|
Regel 26: |
Regel 26: |
| Modelspoorbanen komen voor in alle soorten en maten. Een juiste toepassing van schaal en thema, maakt dat iedereen met deze hobby kan starten. De combinatie van het technisch en creatief bezig zijn bij de modelspoorhobby, al of niet in combinatie met het verzamelen van modellen, maakt dat modeltreinen nog steeds geliefd zijn. De nabootsing van de werkelijkheid en de mogelijkheid een eigen werkelijkheid te creëren spelen hierbij eveneens een rol. | | Modelspoorbanen komen voor in alle soorten en maten. Een juiste toepassing van schaal en thema, maakt dat iedereen met deze hobby kan starten. De combinatie van het technisch en creatief bezig zijn bij de modelspoorhobby, al of niet in combinatie met het verzamelen van modellen, maakt dat modeltreinen nog steeds geliefd zijn. De nabootsing van de werkelijkheid en de mogelijkheid een eigen werkelijkheid te creëren spelen hierbij eveneens een rol. |
| | | |
− | Voor de liefhebbers van schaal 1:87 (H0) is er Station [[Bovendam in H0]]. Dit fictieve station ligt ergens tussen Dordrecht en Schiphol. Een station aan een van de oudste spoorwegtrajecten binnen Nederland, waar intercity's, (internationale) sneltreinen en stoptreinen voorbij razen en/of even halt houden langs een eilandperron. Maar ook een plaats waar regelmatig een goederentrein passeert. Het station beschikt over een bescheiden rangeerterrein. En verder is het een plaats waar een museumlijn een halteplaats heeft. Kortom een omgeving waar, afhankelijk van het gekozen tijdvak, heel gevarieerd spoorverkeer mogelijk is. 'Bovendam in H0' is een ontwerp voor een modelbaan naar Nederlands voorbeeld met een oppervlakte van 5.10 bij 1.00 m. Het ontwerp is niet noodzakelijk gebonden aan een tijdperk. Aankleding en scenery bepalen in welke periode de baan uiteindelijk gesitueerd is. Als u van combineren houdt, zou u bijvoorbeeld kunnen denken aan tijdperk IV/VI waarbij getrokken intercity- en goederentreinen gecombineerd kunnen worden met een museum spoorlijn. | + | In deze encyclopedie zullen een aantal instructiebanen worden opgenomen waarbij de behandelde theorie integraal wordt toegepast. Voor de liefhebbers van schaal 1:87 (H0) zal het baanplan [[Bovendam in H0]] opnieuw ontwikkeld worden. Dit fictieve station ligt ergens tussen Dordrecht en Schiphol. Een station aan een van de oudste spoorwegtrajecten binnen Nederland, waar intercity's, (internationale) sneltreinen en stoptreinen voorbij razen en/of even halt houden langs een eilandperron. Maar ook een plaats waar regelmatig een goederentrein passeert. Het station beschikt over een bescheiden rangeerterrein. En verder is het een plaats waar een museumlijn een halteplaats heeft. Kortom een omgeving waar, afhankelijk van het gekozen tijdvak, heel gevarieerd spoorverkeer mogelijk is. 'Bovendam in H0' is een ontwerp voor een modelbaan naar Nederlands voorbeeld met een oppervlakte van 5.10 bij 1.00 m. Het ontwerp is niet noodzakelijk gebonden aan een tijdperk. Aankleding en scenery bepalen in welke periode de baan uiteindelijk gesitueerd is. Als u van combineren houdt, zou u bijvoorbeeld kunnen denken aan tijdperk IV/VI waarbij getrokken intercity- en goederentreinen gecombineerd kunnen worden met een museum spoorlijn. Ook voor andere schalen en systemen zullen instructiebanen ontwikkeld worden. |
| | | |
− | Voor de modelbouwers in schaal 1:160 (N) is Station 'Y' bedoeld.
| |
− | <br />
| |
− | De modeltreinhobby kent globaal drie aspecten, te weten technische, landschappelijke en logistieke. Daarnaast verzamelen veel mensen modeltreinen.
| |
− | <br />
| |
− | Tot de technische aspecten worden gerekend de elektrische installaties en schakelingen en de eigenlijk infrastructuur.
| |
− | <br />
| |
− | Tegenwoordig wordt vaak gekozen voor een combinatie van een modelspoorbaan met een besturingsprogramma via een computer. Daarbij kan je dan zelf kiezen hoe actief je bent bij het besturen van de trein, terwijl de computer de beveiliging regelt.
| |
− | <br />
| |
− | De logistieke aspecten hebben betrekking op (het nabootsen van) een dienstregeling. Daarbij geeft het gebruik van een computer vaak de mogelijkheid van een (vol)automatisch bedrijf.
| |
− | <br />
| |
− | Modelspoorbanen komen voor in alle soorten en maten. Een juiste toepassing van schaal en thema maakt dat iedereen met deze hobby kan starten. De combinatie van het technisch en creatief bezig zijn bij de modelspoorhobby, al of niet in combinatie met het verzamelen van modellen, maakt dat modeltreinen nog steeds geliefd zijn. De nabootsing van de werkelijkheid en de mogelijkheid een eigen werkelijkheid te creëren spelen hierbij eveneens een rol.
| |
| ---- | | ---- |
| <small><center>'''[[Hoofdpagina]] - Vorige | Volgende - [[E02 - Algemene informatie]]'''</center> | | <small><center>'''[[Hoofdpagina]] - Vorige | Volgende - [[E02 - Algemene informatie]]'''</center> |
Versie van 16 mrt 2010 om 13:38
Hoofdpagina - Vorige | Volgende - E02 - Algemene informatie
Onder redactie van: BeneluxSpoor.net / Auteur: Hans van de Burgt
E01-01 Foto: www.nedrail1435.nl – 2002
De 6404 tussen de 1619 en een ketelwagen ingeklemd
De website www.ModelspoorPraktijk.net is bedoeld om het ontwerpen en bouwen van een realistische modelspoorbaan gemakkelijker te maken.
Voor de (her)beginners is het aan te bevelen allereerst op een aantal vragen de antwoorden te hebben, voordat met de bouw begonnen wordt. Het rustig doorlezen van de verschillende rubrieken van deze encyclopedie zal daarbij een steun zijn.
Eén van de lastige zaken welke je als (her)beginner moet oplossen, heeft te maken met de keuzes die u moet maken voordat je daadwerkelijk met iets kunt beginnen. Welke vragen komen dan op u af? In volstrekt willekeurige volgorde zijn dat onder meer:
- Op welke schaal wilt u gaan werken? E02.02 - Schalen;
- Heeft u een idee welke tijd je ongeveer wilt uitbeelden? E02.03 - Tijdperken;
- Naar welk land gaat uw voorkeur uit? E03.01 - Thema kiezen;
- Welke ruimte heeft u ter beschikking voor de hobby? E03.03 - Beschikbare ruimte;
- Hoeveel geld heeft u ter beschikking? E03.05 - Haalbaarheid/Begroting;
- Zijn er plannen om “digitaal” te gaan werken? E10 - Digitale besturing
- Wilt u zelf alles bouwen, of (deels) kant-en-klaar kopen?
Probeer zoveel mogelijk jezelf te oriënteren, bezoek modelspoorbeurzen, Open Dagen van modelspoorclubs, kennissen met een modelspoorbaan. Wees er wel op bedacht dat bijna iedereen zijn eigen keuze als 'de beste' zal proberen voor te stellen, maar juist dat willen we vermijden! U maakt de keuzes, die bij uw wensen moeten passen.
De encyclopedie geeft onder meer voorbeelden waarin wij het tot stand komen van modelbanen met fictieve stations met bijbehorende emplacementen en omgeving tot in detail beschrijven. Afhankelijk van uw lijstje met wensen kunt u dan één van de modelbanen aanpassen.
Modelspoorbanen komen voor in alle soorten en maten. Een juiste toepassing van schaal en thema, maakt dat iedereen met deze hobby kan starten. De combinatie van het technisch en creatief bezig zijn bij de modelspoorhobby, al of niet in combinatie met het verzamelen van modellen, maakt dat modeltreinen nog steeds geliefd zijn. De nabootsing van de werkelijkheid en de mogelijkheid een eigen werkelijkheid te creëren spelen hierbij eveneens een rol.
In deze encyclopedie zullen een aantal instructiebanen worden opgenomen waarbij de behandelde theorie integraal wordt toegepast. Voor de liefhebbers van schaal 1:87 (H0) zal het baanplan Bovendam in H0 opnieuw ontwikkeld worden. Dit fictieve station ligt ergens tussen Dordrecht en Schiphol. Een station aan een van de oudste spoorwegtrajecten binnen Nederland, waar intercity's, (internationale) sneltreinen en stoptreinen voorbij razen en/of even halt houden langs een eilandperron. Maar ook een plaats waar regelmatig een goederentrein passeert. Het station beschikt over een bescheiden rangeerterrein. En verder is het een plaats waar een museumlijn een halteplaats heeft. Kortom een omgeving waar, afhankelijk van het gekozen tijdvak, heel gevarieerd spoorverkeer mogelijk is. 'Bovendam in H0' is een ontwerp voor een modelbaan naar Nederlands voorbeeld met een oppervlakte van 5.10 bij 1.00 m. Het ontwerp is niet noodzakelijk gebonden aan een tijdperk. Aankleding en scenery bepalen in welke periode de baan uiteindelijk gesitueerd is. Als u van combineren houdt, zou u bijvoorbeeld kunnen denken aan tijdperk IV/VI waarbij getrokken intercity- en goederentreinen gecombineerd kunnen worden met een museum spoorlijn. Ook voor andere schalen en systemen zullen instructiebanen ontwikkeld worden.
Hoofdpagina - Vorige | Volgende - E02 - Algemene informatie